Česky English
Technická podpora
support@bubik.cz 774 345 597

Jednosměrný soukromý tunel Munt la Schera

Pokud někdy pojedete přes Zernez směrem na italské Livigno přes Švýcarský národní park, narazíte zhruba po 12 km na zřejmě soukromý tunel nebo spíše štolu ve skále o délce téměř 3.5km. Pokud jej chcete projet, připravte si nějaká ta eura nebo švýcarské franky, v únoru 2007 byla cena za průjezd osobního auta jedním směrem 13€. Tunel byl zprovozněn v roce 1968 a způsobil velký rozvoj Livigna, které kdysi bylo chudým horským městečkem bez turistického ruchu. V té době zde byly jen dva lyžařské vleky. První zmínky o Livignu sahají do pátého století našeho letopočtu. Bylo to významné místo odpočinku pro obchodníky, cestovatele, ale i vojska na cestách přes Alpy mezi Itálií a zbytkem Evropy. Díky své zeměpisné poloze na rozhraní mezi různými evropskými mocnostmi bylo Livigno vždy svobodným městem. Císař Napoleon v roce 1805 udělil z tohoto důvodu městu výsadu bezcelní zóny, která byla uznávána i v dalších obdobích a platí dodnes. Pro Vás to přináší možnost nakoupit mnoho věcí za velmi výhodné ceny. Doporučit můžeme výhodný nákup pohonných hmot, parfumerie, alkoholu ale i spotřební elektroniky a fotopřístrojů. Vraťme se ale zpět k zmiňovanému tunelu, který již na první pohled zaujme svým úzkým profilem s kyvadlovým řízením semaforem. Po vjetí do tunelu Munt la Schera (jeho název zní podle hory, kterou je prokopán) se vás zmocní zajímavý pocit z oboustranně těsných zdí. První dva a půl kilometru je zcela rovná trasa, takže vůbec nemusíte hýbat volantem. V druhé polovině tunelu to vypadá, jakoby si dělnící dali přestávku a odešli na oběd - některé části zdí vůbec nejsou betonem vyrovnány, pouze je na nich betonový postřik, zřejmě kvůli vlhkosti. Zajímavostí je také o něco vyšší teplota vzduchu, v zimě jsme zde naměřili rozdíl asi 6°C oproti běžné venkovní teplotě.

Jesliže přijedete k tunelu od Zernezu a máte na semaforu červenou, budou vás zdejší správci nasměrovávat na vhodné zaparkování. Je totiž třeba, aby se na toto malé parkoviště vešlo co nejvíce aut. Řešením je tedy parkování za sebou i vedle sebe, což na první pohled vypadá poněkud chaoticky. Jakmile se rozsvítí zelená, je už na vás se nějak prodrat do tunelu :-) Samotný poplatek se platí až po projetí na Italské straně.

Na konci tunelu se moc nerozjíždějte, čeká vás silná zatáčka vpravo. Pokud byste se rozhodli jet přes zábradlí rovno, čekal by vás pád do zdejší přehrady. Po ujetí několika set metrů přes těleso přehrady vás bude čekat zaplacení poplatku za průjezd tunelem a o kousek dál švýcarská celnice. Jejím projetím se dostanete do bezcelního pásma v Itálii, což můžete využít hlavně při nákupu pohonných hmot, jejichž cena je o dost nižší, než u nás v ČR. Pokud holdujete alkoholu, navštivte obchody označené jako DUTY FREE SHOP, kde jsou jednoznačně nejvýhodnější ceny. Jestliže pojedete i opačným směrem z Livigna na sever, pak při průjezdu k přehradě opět budete platit tzv. tunelné ve stejné výši. Fronta na průjezd se tvoří na příjezdové silnici, tentokrát auta parkují pouze za sebou. Švýcarská celnice pro tento směr je až za tunelem. Přejeme příjemné zatunelování :-)


POZNÁMKA: některé informace převzaty z www.ski.cz.

Copyright © 2011, BUBIK s.r.o. Design by Bajola